ÇEVREMİZDEKİ ETKİNLİKLER, ŞENLİKLER FESTİVALE DÖNÜŞÜYOR

 

E S İ N T İ

  

Mayıs  2007 ayı Aydın ili, ilçe ve beldelerinde etkinlikler, şenlikler ayı olarak yıla mührünü vurdu. Söke ilçemize bağlı beldelerimizden, sayılı ören yerlerinden (PRİENE) Güllübahçe beldemiz bu yıl 16.kez etkinlik ve şenliğini bir festival havası ile geçtiğimiz hafta içinde tamamladı..

Ayni günlere rastlayan zamanda Tuzburgazı köyümüzde ilk kez, bir festival havası içinde anneler günü ve de şiir etkinliklerini yaptı. Ancak, bunlardan bir hafta önce 4,5, 6 Mayıs 2007 tarihlerinde yine, ilk kez olmak üzere sunulan; Nazilli Belediyesi’nin Aydın il belediyesiyle ortaklaşa tertipledikleri şenlikler de, görülmeye değerdi. Bir festivale tam hazırlık şeklindeydi.

Nazilli Eğitim Kültür Sanat Derneği Başkanı sayın Mukaddes YÜKSEL hanım ile İl Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü personeli ve de Sivil Toplum örgütlerinin ortak organizesiyle icra edilen bu etkinliklerin, gerçekten Aydın ve Nazilli’ye yakışır bir düzeyde organize edildiğini görüp, yaşadık. O nedenle de bu etkinliklerde emeği geçen tüm görevlilere, Aydın ili ve Nazilli ilçesi Belediye Başkanlıkları nezdinde tümüne, Aydın Valilik Makamı görevlilerine teşekkürlerimizi sunar, devamını dileyerek, kutlarım.  Dolayısı ile asıl emeği inkar edilemez kişiler olan, Nazilli Eğitim,Kültür, Sarat Derneği Başkanı sayın  Mukaddes Yüksel hanıma, Aydın Yörükler Derneği Başkanı ve Konfederasyon yönetim kurulu üyesi, Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği 2. Başkanı Şükrü ÖKSÜZ ve Nazilli emektarı, usta kalem Kerim ÖZBEKLER dostuma sonsuz teşekkür ederek, başarılarının devamını bekler, kutlarım.

Bu sözünü ettiğimiz Nazilli şiir ve gezi etkinlikleri NYSA (Sultanhisar dağ köyü) ören yeri, Yenipazar Yörük Ali Efe Müze evi, Bozdoğan Barajı ve civar köylerden Amasya köyünün gezilmesiyle sürdürüldü.Nazilli’de ve Bozdoğan’da  yapılan şiir dinletileri ile tamamlandı. Tüm gezilen yerlere 3 otobüs ile yurdumuzun bir çok il ve ilçelerinden gelen yüzü geçkin şair ve yazar dostlarla birlikte yapıldı. Çok güzel, harika iki gün geçirdik. Tanıştık, yarenlik ettik, eğlendik. Bir çok dostla, bir çok anılarımız yaşandı. Tabiidir ki, önceki etkinliklerde, önceki yıllarda tanıştığımız bazı arkadaşlar da gelemediler. Üzüldük ama onları da aramızda uzun uzun anarak yad ettik.

Bir çok değişik mekanlarda, birçok fotoğraflar çekilip, o anılarımızı, fotoğraf karelerinde dondurarak ölümsüzleştirdik. Yeni yeni şair ve yazar arkadaşları tanıyıp karşılıklı şiir, kitap, gazete ve dergi alışverişi, değiş, tokuşu yaptık. Dostluklarımızı bir kat daha perçinledik, sağlamlaştırdık.

Uzun zaman görüşemediğimiz dostlarla uzun uzun kucaklaşarak, öpüşüp, koklaşarak özlem giderip, hasretliklerimizi sonlandırdık. Bunlar hep güzel anılardı.

Aydın etkinlik görevlilerinde olsun, Nazilli görevlilerinde olsun ilk etkinlik olması heyecanı ve telaşıyla bazı eksiklikler de dikkatimizi çekti.

Gördüğümüz kadarıyla tüm görevliler bir kenara çekilivermişler, etkinliklerin tüm telaşını, yükünü Nazilli Eğitim, Kültür ve Sanat Derneği Başkanı sayın Mukaddes YÜKSEL hanım ile Yörükler Derneği Başkanı ve Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği 2. Başkanı Şükrü ÖKSÜZ ve yılların sanat, edebiyat emekçisi, aynı zamanda Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği Denetleme Kurulu Üyesi, gazeteci-Yazar-Şair Kerim ÖZBEKLER’ in üzerine bu etkinliğin yükünü yıkıvermişlerdi. Onlarsa, bu büyük organizasyonunun telaşı, karmaşası, yorgunluğu altında ezilmiş bir halde ve aşırı yorgun bir durumda kalıvermişlerdi..

Hele Şükrü ÖKSÜZ dostum, etkinliğin son akşamı, yorgunluktan ayakta duracak halde değildi. Olduğu yere yıkılıverecek haldeydi. Telaştan bunalmış, yorgunluktan gücü kalmamış, olduğu yere yığılacak durumdaydı.

Öte yandan Kerim ÖZBEKLER kardeşim ise, yılların eski çınar ağacı gibi dimdik ayakta durmaya çalışıyordu, gayet soğuk kanlı, ağır, aheste günün telaş ve yorgunluğunu atlatıyor, tecrübesini ortaya koyuyordu.

Şükrü ÖKSÜZ dostum, etkinliğe katılan şair ve yazarların listesini bir türlü hazırlayıp bizlere veremezken, Kerim Özbekler tüm katılımcı arkadaşlara tam dokümanları, kitapçıklarıyla bilgisayarda hazırlamış, dosyalar yetiştirip, tek tek sunmuştu.

Öyle ki, Kerim Özbeklerin bu dosyalarının içinde yok, yoktu.. O yazıları tek tek hazırlayıp150’ ye yakın dosya halinde katılan şair ve yazarlara sunmayı bırakın, dosya içindeki doküman, kitapçık, broşür ve yazıları okuyup incelemek bile, insanın en az 2-3 gününü alacak şekilde idi. “Yiğidi öldür, hakkını yeme” demiş, atalarımız. Allah için, doğruya doğru… Burada Kerim Özbekleri kutlamadan geçmek, hakkaniyete sığmaz. Kutlarım dostum. Eski titiz çalışmalarını bir kez daha sergiledin. Çalışma azmine hayranım. Başarılar.

Gerçekten Milletvekili olacak bir kişisin. Ama ne yapalım, kader utansın. Ulusumuza yaptığın, kültür, sanata, edebiyata verdiğin bu hizmetler, bir gün dikkate alınacaktır. Taktir edilecektir. Çalışmaya devam. Bizlerin yapısı, görev anlayışı bu.. Bir gün anlayanlar çıkacaktır.

Sözlerimi bitirmeden bir iki şeye daha değinmek istiyorum. Birincisi; Güllübahçe’de etkinlik günü açılışı yapılan heykeldeki Atatürk heykeli, Ata’ya hiç benzememiş. Alıcı gözüyle bakın. Gerekirse değiştirin ya da düzeltiniz.

İkincisi; Tuzburgazı etkinliğindeki sıcak ilgi devam etmeli. Tuzburgazı halkının bu sıcak ilgisinin devam etmesini istiyorum. Onlar, o gün gerçek Anadolu insanının bir örneğini gösterdiler. Kutlarım…

 

Suat TUTAK – 17.05.2007-SÖKE

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !